Kursen är FULLBOKAD. Anmäl gärna ditt intresse för att delta i någon av höstens kurser (datum ännu ej satta) genom att mejla mig på petrakrantzlindgren(snabel-a)telia.com
—-
Längtar du efter mer samarbete i din familj?
Kursen Kommunikation och konflikthantering med barn är inriktad på att skapa förutsättningar för samarbete mellan föräldrar och barn. Genom kursen får du hjälp att förstå ditt barns beteende (tex. trots, tjat och syskonbråk) och att se vilka behov som ligger bakom. Du får också kunskaper och färdigheter för att möta de behoven hos barnet.
– ge näring åt barns självkänsla
– förstå varför konflikter uppkommer
– förebygga att konflikter uppkommer
– hur man pratar så att barn vill lyssna
– hur man lyssnar så att barn vill prata
Målet med kursen är inte barn som lyder, utan barn – och vuxna – som tar ansvar och väljer att samarbeta!
Kursen passar dig som har eller arbetar med barn i förskole- och skolåldern.
Tid: 21/4 samt 5/5 kl. 9-17 (totalt 14 timmar).
Plats: Ansgarskyrkans konferens, Lidingö Centrum (15 min från T-centralen med kollektivtrafik)
Pris: 2 600 kr (500 kr faktureras i samband med anmälan resten i samband med kursstart). I priset ingår Kaffe/te och smörgås på förmiddagen och kaffe/te på eftermiddagen. Lunch kan köpas på flera ställen i närområdet.
Parrabbat: Föräldrapar betalar 4 700 kr.
Anmälan: till petrakrantzlindgren(snabel-a)telia.com eller på 0704-298991
Mer info: www.petrakrantzlindgren.se
5 svar
Åh, denna kursen hade jag mer än gärna velat gå!! När kommer du till Göteborg???
Ingen kurs i Gbg Susanna. Men jag planerar för en föreläsning i maj. Håll utkik efter datum här på bloggen.
Detta låter exakt som något jag behöver! Tyvärr har jag som ensamstående mamma inte råd att lägga ut den summan, hur gärna jag än vill. Men jag fortsätter följa din blogg och tar till mig så mycket jag kan där. Jag skulle även vilja tipsa om boken ”Explosiva barn” av Ross Green som är väldigt bra.
Mm, den boken gillar jag också!
//Petra
Jag hade också mer än gärna gått denna kurs! Även jag är ensamstående mamma som dessutom pluggar, så det får bli i nästa liv. Jag älskar att läsa här i bloggen, så jag får fortsäta med det helt enkelt! 🙂